امروز: 4 آبان ماه 1400
کاربر عزیز خوش آمدید
تاثیر کورونا ویروس به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بر ایران 1399-01-17

در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده آمده است: اقتصاد ایران در حالی با معضل کرونا مواجه شده که متغیر‌های اقتصاد کلان وضعیت مناسبی را نشان نمی‌دادند. براساس اعلام مرکز آمار ایران رشد اقتصادی در 9 ماهه نخست سال 1398، در حدود منفی 7.6 درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز تقریباً صفر بوده است. همچنین، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در پایان بهمن ماه 25 درصد بوده است. از سوی دیگر دولت به لحاظ منابع در تنگنا قرار دارد و کسری بودجه دولت یکی از معضلات مهم اقتصاد ایران برای سال 1399 است.

در چنین شرایطی، هزینه‌های تحمیل شده در اثر اپیدمی کرونا و همچنین کاهش تولید ناشی از آن، می‌تواند اقتصاد را با تورم‌های بالاتر و رشد‌های اقتصادی پایین‌تر مواجه سازد. از بین رفتن برخی از مشاغل و یا کاهش شدید درآمد در برخی از بخش‌ها باعث کاهش رشد اقتصادی می‌شود و از طرف دیگر، برخی مشاغل دیگر مانند تولیدات مواد بهداشتی و… در این بازه زمانی رشد بالایی خواهند داشت.

شوک ناشی از کرونا، اقتصاد را هم با شوک عرضه و هم با شوک تقاضا مواجه می‌سازد. از یک طرف عرضه نیروی کار کاهش یافته و از طرف دیگر در تأمین مواد اولیه تولید نیز مشکلاتی ایجاد شده است (شوک عرضه). شوک عرضه، شوک تقاضا را به همراه خواهد داشت. تعطیلی کسب و کارها، منجر به تعدیل نیروی کار می‌شود و کاهش درآمد خانوار، کاهش تقاضا را به همراه دارد.

از طرف دیگر عدم اطمینان نسبت به آینده، خانوار را به تصمیم پس‌انداز بیشتر و به تعویق انداختن خرید اقلام غیرضروری ترغیب می‌کند. همین امر کاهش تقاضای کل بیشتری را موجب می‌شود؛ بنابراین انتظار می‌رود رکود اقتصادی ناشی از شوک ارزی و تحریم‌ها تشدید شود و لذا لازم است تا سیاست‌های حمایتی هم از خانوار و هم از کسب وکار صورت گیرد.

در شرایطی که دولت با تنگنای مالی مواجه بوده و علاوه بر کاهش درآمد‌های ناشی از تحریم و کاهش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی، با افزایش هزینه‌های بهداشتی و درمانی ناشی از کرونا نیز روبه‌رو است، منابع برای سیاست‌های حمایتی به شدت محدود است. از این رو بسیار مهم است که سیاست‌های حمایتی، بهینه اتخاذ شده و از اجرای سیاست‌های حمایتی کور (نظیر تخصیص ارز ترجیحی به برخی کالاها) اجتناب شود، زیرا به احتمال قوی، این منابع با هزینه تورم تأمین شده‌اند. بر این اساس سیاست‌های افزایش تقاضای کل از طریق جلوگیری از کاهش اشتغال و درآمد خانوار باید در اولویت قرار گیرند.

آثار اقتصادی شیوع این ویروس بر کسب و کارها و فعالیتهای اقتصادی در کشور را می توان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. نگرانی نسبت به شیوع ویروس بر رفتار مصرفی خانوارها اثرگذار است. از سوی دیگر  با کاهش تقاضا، بنگاه های اقتصادی، کسب  و کارها بویژه کسب و کارهای کوچک تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار می گیرند.

با این وجود تمام بخش های اقتصادی به یک نسبت دچار رکود نمی شوند. بخش هایی از اقتصاد که محدودیتهای کنترلی از سوی دولت جهت کنترل  و کاهش ابتلاء اعمال می گردد. بخش هایی مانند گردشگری و حمل و نقل از حمله بخش هایی هستند که به سرعت تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار می گیرند. اصناف به ویژه خرده فروشی به خاطر محدودیت هایی که باید توسط دولت ها برای مجموعه های تجاری و بازارها اعمال شود و یا به واسطه خودقرنطینه کردن که توسط شهروندان صورت می گیرد، با رکود مواجه می شوند.

همچنین با شیوع ویروس کرونا و نگرانی مردم از ورود به اماکن عمومی نظیر فروشگاه‌ها، مراکز خدماتی و… بسیاری از مشاغل و کسب و کارها با کاهش تقاضا و فروش کالاها و خدمات خود مواجه شدند. به نظر می‌رسد بیشترین آسیب را بخش خدمات و زیربخش های آن در مقایسه با سایر بخش‌ها؛ اقتصاد شهری در مقایسه با اقتصاد روستایی؛ کارگران در مقایسه با کارفرمایان و گروه‌های آسیب پذیر و شاغل در بخش غیررسمی شهری در مقایسه با سایر خانوارها متحمل خواهند شد.

هرگونه سیاستی که برای کنترل شیوع کرونا به اجرا گذاشته می‌شود باید به طور همزمان به بررسی آثار اقتصادی آن نیز بپردازد و در مقابل هرگونه سیاست حمایتی از کسب‌وکارها و مردم که صورت می‌گیرد، باید به طور همزمان به کنترل شیوع کرونا نیز کمک کند.

شرط اصلی برای کنترل شیوع کرونا، کاهش حداکثری تعاملات اجتماعی غیرضروری در یک ماه آینده خواهد بود. لازمه این امر تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی غیرضروری است که البته هزینه‌های اقتصادی را به اقشار مختلف تحمیل خواهد کرد.


اولین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپز و سراشپزان استان البرز 1398-09-20

اولین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپز و سراشپزان استان البرز در محل تالار اسپیدا در تاریخ هفدهم آذرماه برگزار گردید


نهمین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپز و سراشپز تهران 1398-08-20

نهمین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپز و سراشپز تهران برگزار شد.
این برنامه در تاریخ ۱۸ ابان در محل تالار یاس تهران با سخنرانی سرکار خانم نجاتی بنمایندگی اقای رهنما رییس انجمن صنفی شروع شد.
اقای محمد مهدی حسینی مجری اشپزی شبکه های تلویزیونی اجرای برنامه را بعهده داشت و اقای سیدحسین احمدی راهبر پروژه های نواورانه صنعت کیترینگ نیز اهداف و برنامه های شرکت فرصت افرین قرن را اعلام نمود.
ایشان اهداف انجمن صنفی را بعنوان مشاور امین انجمن نیز دنبال می نمایند.جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع اتفاقات این برنامه از سایت انجمن به نشانی chti.ir بازدید بفرمائید.


نهمین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپز و سراشپز تهران 1398-08-20

رئوس برنامه های نهمین  اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ آشپز و سرآشپزان تهران


متن سخنرانی آقای کرمعلی رهنما در نهمین اجتماع برجستگان کیترینگ ، آشپز و سرآشپزان تهران 1398-08-20

در نهمین اجنماع برجستگان کیترینگ  ، آشپز و سرآشپزان تهران جناب آقای کرمعلی رهنما ایراد سخنرانی کردند که در فایل ضمیمه به اطلاع رسانیده می شود.


برنامه های انجمن آشپزان و سرآشپزان استان تهران 1398-08-04

برنامه انجمن آشپزان و سرآشپزان استان تهران


مجوز مشاور امین انجمن صنفی اشپز و سراشپزان استان تهران به شرکت فرصت افرین قرن به مدیرعاملی سید حسین احمدی اعطا شد 1398-07-29

طی این مجوز مجموعه ای از خدمات اموزشی مشاوره ای علمی پژوهشی گردشگری تفریحی اقتصادی به شرکت فرصت افرین قرن محول گردید.برای تبیین اهداف انجمن در  تاریخ ۱۸ ابان ۹۸ ساعت ۱۶ تا ۱۸ در محل تالار قصر یاس نهمین اجتماع برجستگان صنعت کیترینگ، اشپزان و سراشپزان استان تهران برگزار می شود


شاخص قیمت خوراک ایران